Retrospektyvinis vertinimas leidžia nustatyti turto vertę konkrečiu metu praeityje, pavyzdžiui, kokia buvo padovanoto turto vertė dovanojimo metu ar kiek vertas pardavimo metu buvo prieš kurį laiką parduotas nekilnojamojo turto objektas. Atliekant retrospektyvinį vertinimą yra remiamasi dokumentais, kurie patvirtina praeities įvykius ir duomenis.
Šis metodas vertintojui kelia specialiųjų žinių ir patirties reikalavimą, yra sudėtingesnis savo specifika. Antra vertus, tai galimybė sužinoti objektyvią turto vertę tam tikru momentu praeityje. Nors dažniausiai nustatinėjama turto vertė prie kelis ar keliasdešimt metų, retrospektyvinis vertinimas taip pat gali būti naudojamas ir kaip istorinis metodas.
Dažniausiai retrospektyvinio vertinimo prireikia nuosavybės teisės perleidimo / paveldėjimo atveju. Šis ekspertinis vertinimas taip pat gali būti naudojamas kaip įrodymas teisme, mokestinei naštai nustatyti. Apskritai, retrospektyvinis vertinimas proceso prasme nelabai skiriasi nuo įprasto vertinimo, tačiau turto vertę reikia apibrėžti retrospektyviai, o tai gali būti komplikuota.
Kada reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas?
Dažniausiai retrospektyvinis turto vertinimas yra reikalingas teisminių procesų metu ar siekiant sumažinti mokestinę naštą. Dažnai tokio vertinimo poreikis yra susijęs su turto perleidimu ir galiojančiais suvaržymais, pavyzdžiui, retrospektyvinis vertinimas po paveldėjimo atliekamas tada, kai norima įvertinti turto vertę tuo metu, kai jis buvo paveldėtas.
Retrospektyvinis metodas gali būti naudojamas įvairių kategorijų turto vertinimui: nekilnojamojo, kilnojamojo turto, verslo ar nematerialaus turto. Poreikis sužinoti, kokia turto vertė buvo praeityje kyla tada, kai mokesčiai yra mokami ne iš karto, o pasinaudojus atidėjimu. Taip pat kai kuriais atvejais vertė yra nustatoma neobjektyviai, pavyzdžiui, jei neatliktas nepriklausomas nekilnojamojo turto vertinimas, notaras gali pasinaudoti vidutinės rinkos vertės duomenimis iš „Registrų centro“, tačiau tokiu būdu nustatyta vertė nėra tiksli ir gali pasunkinti mokestinę naštą.
Retrospektyvinio turto vertinimo ataskaitos duomenys dažniausiai yra reikalingi kilus teisminiams ginčams, taip pat finansinių ataskaitų rengimui, mokesčių apskaičiavimui. Toks vertinimas gali suteikti vertingos informacijos, kuri svarbi sprendžiant teisminius ginčus dėl turto vertės ar nuosavybės teisių, apskaičiuojant mokesčius (siekiant sumažinti mokestinę naštą), priimant sprendimą investuoti.
Verta paminėti, kad naudojant kitus vertinimo metodus gaunamas rezultatas yra aktualus tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto vertinimas galioja tam tikrą laiką, nes situacija rinkoje greitai keičiasi, jai įtakos turi įvairūs ekonominiai veiksniai. Retrospektyvinis vertinimas yra baigtinis procesas, todėl neturi galiojimo – nustatyta vertė konkrečiai datai praeityje nekinta.